1st WKF – POETA Acropolis Martial Arts Gathering

16-17 Φεβρουαρίου 2019 - Αθήνα

1st WKF – POETA Acropolis Martial Arts Gathering

Με επιτυχία διεξήχθη το 1st Acropolis WKF Interntational Martial Arts Gathering, όπου έλαβε χώρα στις πολυτελείς εγκαταστάσεις του 5στερου ξενοδοχειακού συγκροτήματος Domotel Kastri, στις 16-17 Φεβρουαρίου 2019.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση που η Ελλάδα έχει την τιμή να φιλοξενεί , είναι μια από τις 3 επίσημες ετήσιες εκδηλώσεις της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας World Kobudo Federation – WKF.

Στους Διαγωνισμούς Τεχνικών Αυτοάμυνας και εκτέλεσης Forms παίδων – κορασίδων 10 – 13 και εφήβων – νεανίδων 14 – 17 ετών, όπως και στην ειδική κατηγορία, άνευ διαγωνισμού, 8 – 10 ετών, έλαβαν μέρος 107 ασκούμενοι, ενώ αντίστοιχα στις κατηγορίες Aνδρών – Γυναικών 18 ετών και άνω, 47 ασκούμενοι, από διάφορα στυλ, τεχνοτροπίες και συστήματα των Πολεμικών τεχνών.

Στα σεμινάρια που ακολούθησαν, συμμετείχαν 69 μαθητές και εκπαιδευτές, οι οποίοι απόλαυσαν την μοναδική ατμόσφαιρα που δημιουργεί η Π.Ο.Ε.Τ.Α αγκαλιάζοντας όλα τα στυλ.

Σπέσιαλ Guest Master, ήταν ο Hanshi Alain Sailly 8th Dan Goshindo, συνιδρυτής και αντιπρόεδρος την Παγκόσμιας Ομοσπονδίας ο οποίος ενθουσίασε όλους και όλες, με την απλότητα, τις βαθιές γνώσεις και τον εξαιρετικό τρόπο διδασκαλίας του.

Μαζί μας επίσης ήταν και ο Τεχνικός Διευθυντής της WKF στην Ισπανία, Kyoshi Roberto Ausejo 6th Dan Can Ryu Jiu Jitsu.

Oι Ελληνες εισηγητές που δίδαξαν στα σεμινάρια ήταν (Με τυχαία σειρά)

  1. DRCS – Πετμεζάς Σταύρος,
  2. JU-JITSU – Μπάμπαλης Παναγιώτης,
  3. FCS INTERNATIONAL – Κοσσυβάκης Μιχάλης,
  4. CASD – Τσατσούλας Γιώργος,
  5. HAPKIDO – Κώστας Καλλής,
  6. NINJUTSU – Τσαγρής Τριαντάφυλλος,
  7. KRAV MAGA – Συμεών Στάθης,
  8. TAEKWONDO ITF – Κοτρίδης Νικηφόρος

 

Το Gathering τόσο στα σεμινάρια, όσο και στους διαγωνισμούς, όπως κάθε εκδήλωση της Π.Ο.Ε.Τ.Α απευθύνεται σε κάθε ασκούμενο στις Πολεμικές τέχνες, σε επαγγελματίες φύλαξης, αστυνομικούς, στρατιωτικούς… και σε κάθε ενδιαφερόμενο για την Αυτοάμυνα.

Oι κατηγορίες των διαγωνισμών:

32 + 34 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ.
Αρχαρίων – Μέσων – Προχωρημένων
(Aτομικό – Ομαδικό – Αοπλη – Ενοπλη)

ενώ ηλικιακά, ο διαχωρισμός ήταν ως εξής:

Junior 8-10 ετών
Παίδες – Κορασίδες 10 – 13 ετών
Εφηβοι – Νεάνιδες 14 – 17 ετών
Ανδρες – Γυναίκες 18 ετών +

ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ:
Α. Πολυτελές έγχρωμο Δίπλωμα συμμετοχής
Β. Welcome coffee, Εμφιαλωμένο νερό + Snack – Σάββατο 16/02
Γ. Welcome coffee, Εμφιαλωμένο νερό + Snack – Σάββατο 16/02

ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ
Α. Πολυτελές έγχρωμο δίπλωμα Συμμετοχής για όλους
Β. Αναμνηστικό μετάλλιο συμμετοχής για όλους
Γ. Eιδικό Μετάλλιο για τις 4 πρώτες θέσεις σε κάθε κατηγορία

Στους διαγωνισμούς έλαβαν μέρος οι σχολές:

  1. Σταύρος Πετμεζάς – Βόλος,
  2. Γιάννης Τοζίδης – Λάρισα,
  3. Μιχάλης Τσιακμάκης – Λαμία,
  4. Γιώργος Χάρλας – Χαλκίδα,
  5. Κώστας Καλλής – Ωρωπός,
  6. Μιχάλης Κοσσυβάκης – Αθήνα,
  7. Ντόλυ Δουγένη – Χολαργός,
  8. Λένα Μανιώτη – Χολαργός,
  9. Παναγιώτης Μπάμπαλης – Μαρούσι,
  10. Παναγιώτης Γκούβρας – Πετρούπολη,
  11. Γιώργος Κρητικός – Αιγάλεω,
  12. Μιχάλης Παλαιολόγος – Καλλιθέα,
  13. Τριαντάφυλλος Τσαγρής – Νέα Ιωνία,
  14. Νικηφόρος Κοτρίδης – Πασαλιμάνι,
  15. Στάθης Συμεών – Καλλιθέα / Αθήνα,
  16. Μαρία Καραγιάννη – Καλλιθέα,
  17. Χρήστος Καμπακάκης – Μαρούσι / Αθήνα.

 

Δείτε φωτό από τους διαγωνισμούς ΕΔΩ, από τα σεμινάρια ΕΔΩ